شماره تماس مستقیم : 09125173277 (مهندس یوسفی)

دیود پیوندی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 9 شهریور 1399 در ساعت 52 : 22 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دیود پیوندی

 دیود پیوندی یا همان دیود معمولی است که در بخش چیپ ال ای دی ها در مورد آن ها صحبت نمودیم.در این دیود ها اقلب برای یکسو سازی و یا اینکه تبدیل جریان های متناوب به جریان های مستقیم مورد استفاده قرار می گیرند.

نماد دیود پیوندی یک خط است که در وسط خط یک پیکان و جلوی پیکان یک خط عمود قرار دارد.خط روی پیکان نشانگر کاتد دیود و جهت پیکان نمایشگر سمت قرار دادی جریان است.

دیود ها در یک جهت جریان را از داخل خود عبور می دهند. بنا بر این وقتی به جریان متناوب یا AC متصل می شوند نیم سیکل های مثبت شکل سینوسی جریان متناوب که موافق بایاس دیود است از آن عبور می کند و باعث عبور جریان از دیود می گردد.

ولی در دیود پیوندی نیمه دوم موج سینوسی جریان متناوب که بلافاصله بعد از سیکل مثبت اتفاق می افتد دیود در بایاس معکوس یا مخالف قرار می گیرد و مانع از عبور جریان از دیود می شود و مسیر عبور جریان را قطع می کند.در این حالت ولتاژ خروجی دیود فقط دارای نیم سیکل مثبت می باشد و ولتاژ برآمده از آن نصف ولتاژ ورودی می باشد.

افت ولتاژ یکی از موارد معمول در دیود پیوندی  است که در دیود های سیلیکونی حدود0.6 ولت و در نوع ژرمانیومی 0.3 ولت می باشد. بنا بر این ولتاژ متناوب خروجی دیود در نوع سیلیکونی و مدل های ژرمانیومی آن به این ترتیب خواهد بود:

ولتاژ ورودی 

-----------    _ 0.6 سیلیکونی = ولتاژ خروجی

    2

 

ولتاژ ورودی

-----------    _ 0.3 ژرمانیومی = ولتاژ خروجی

    2

ولتاژ خروجی از دیود پیوندی در جریان متناوب به صورت نیم موج یا دندانه اره ای  می باشد. علی رغم اینکه موج خروجی از دیود فقط نیم موج های مثبت را از خود عبور می دهد وبه نوعی دارای خروجی مستقیم است اما هنوز قابلیت استفاده به عنوان ولتاژ مستقیم را ندارد.

ساخت مداریکسو ساز با دیود پیوندی

به منظور صاف نمودن موج و نزدیک تر نمودن آن به ولتاژ مستقیم می توان در مدار یکسو ساز یک خازن را با آن موازی نمود.خازن به صورت نوعی فیلتر موج های دندانه اره ای منفک را به هم متصل می کند.نصب خازن در مدار یکسو ساز شکل موج را صاف تر می کند اما هنوز هم این مدار مدار نیم موج یکسو شده است.

با اضافه شدن خازن به مدار در حالتی که مدار تخت بار نباشد.مقدار ولتاژ خروجی تا حدود 40 درصد ولتاژ ورودی افزایش می یابدو پس از تحمیل بار به مدار ولتاژ خروجی به حدود ولتاژ ورودی خواهد رسید.

با اضافه کردن یک دیودپیوندی دیگر به مدار به صورت موازی با دیود اولی دیگر مدار بالا می تواند یکسو کننده تمام موج باشد.در این حالت نیز هردو دیود نیم سیکل های منفی موج را حذف می نمایند.ولی این دیود ها به این صورت عمل می کنند که دیود اول نیم سیکل منفی موج اول و دیود دوم نیم سیکل منفی نیم موج دوم را حذف می نماید و در نهایت موج های مثبت به هم پیوسته ای حاصل کار دو دیود می شود.

وجود دیود پیوندی دوم در مدار موجب ایجاد جریان یکسو شده تمام موج خواهد شد.هریک از دیود ها یک نیم سیکل منفی از هر موج کامل را حذف می کنند و از آنجا که کاتد دیودها به هم متصل شده اند امواج مثبت به دنبال هم قرار می گیرند.

امواج به هم پیوسته دو دیود نیز میباید توسط یک خازن صاف شوند.پس از نصب خازن ولتاژ خروجی مدار برابر با Vm*1.4تقسیم بر 2 می شود.نصب خازن در مدار تمام موج موجب صاف تر شدن شکل موج خروجی از مدار می شود.

مدار تمام موج پل با دیود پیوندی

مدار تمام موج پل یکی از مدارهای پر مصرف در تمام تابلو ها ها می باشد این مدار به صورت کلی در تمام پاور های مصرفی در تابلو ها مورد استفاده دارد.این مدار با برش جریان متناوب آن را به مدار یکسو  و مستقیم تبدیل می کند.در تمام تابلو های چلنیوم یا (چنلیوم) و در تابلو های استیل تابلو های نئون پلاستیک و همچین در تابلو های ال ای دی ثابت و ال ای دی روان از این مدار استفاده می گردد.

در مدارهای تمام موج پل از 4 دیود پیوندی استفاده می گردد.در این مدار دو نقطه بالا و پایین لوزی پل با توجه به تغییر موج متناوب از مثبت به منفی نسبت به یکدیگر تغییر پتانسیل می دهند.به عنوان مثال در نیم سیکل مثبت نقطه بالا نسبت به نقطه پایین مدار مثبت تر است. 4 دیود در مدار می باشد: بنابراینD1 در بایاس موافق قرار می گیرد و جریان از طریق این دیود و مقاومت خروجی به D3 در پایین لوزی نسبت به پایین منفی تر می شود. وبه همین D2 در بایاس موافق قرار می گیرد.و جریان از D2 و مقاومت خروجی به D4 به نقطه بالای لوزی می رسد. برای چنین فرآیندی در عمل نیاز به متصل نمودن چهار دیود به هم نیست.بلکه یکسو سازی پل در یک بسته حاوی هر چهار دیود هستند می توانند مورد استفاده قرارا گیرند.

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
دیود پیوندی

دیود پیوندی

دیود پیوندی  دیود پیوندی یا همان دیود معمولی است که در بخش چیپ ال ای دی ها در مورد آن ها صحبت ...