شماره تماس مستقیم : 09125173277

دیود ها منجمله دیود نوری در برخورد با بایاس مستقیم و معکوس به صورت فنی و مداری همه یک رفتار مشخص از خود نشان می دهند در بایاس مستقیم مدار وصل می شوند و در بایاس معکوس هم قطع می شوند.اما نکته در اینجاست که هرکدام از این دیود ها در وضعیت های مختلف مداری نتنها باعث قطع و وصل مدار بلکه در خود دیود ها نیز این عبور یا عدم عبود جریان همراه با رفتار مختص به این دیود ها می باشد.

برای مثال در بعضی از دیودها این عمل همراه با گرم شدن دیود می باشد در بعضی دیود ها مانند فوتو دیود ها با برخورد نور مستقیم خورشید یا عدم برخورد نور خورشید دیود در بایاس قرار می گیرد. در دیود نوری و فوتو دیود دقیقا در عکس هم ایفای نقش می کنند از این رو در این بخش به این دو دیود می پردازیم تا با عمل کرد ال ای دی ها و محاسبات ال ای دی که در بخش بعدی توضیح می دهیم بهتر آشنا شویم.

فوتو دیود

فوتو دیود ها شامل یک پیوند P و N می باشندکه در بایاس مخالف قرار می گیرد.وقتی فوتو دیود در معرض تابش قرار می گیرد مقاومت آن کاهش می یابد و جریان به صورت معکوس در آن جریان می یابد. مقدار جریان معکوس تابعی است از شدت نوری که به فوتو دیود برخورد می کند.این دیود کاملا بر خلاف دیود نوری عمل می نماید.

اگرچه این نوع دیود ها به حساسیت فوتو ترانزیستورها نیستند اما می توان از آن ها در نورسنج های دوربین های عکاسی که موجب باز و بسته شدن دیافراگم دوربین برای نور دهی می شوند استفاده نمود و یا در سنسور هایی که حساس به نور هستند و در شب باعث روشن و در روز باعث خاموشی چراغ ها می شوند میتوان از این دیود ها به عنوان سوئیچ های حساس به نور استفاده نمود.

دیود نوری

LED.light Emiting Diodes یک دیود با کلی اختلاف عمل کرد در ظاهر با تمام دیود های دیگراست که ال ای دی های ثابت و ال ای دی های روان هم از این جنس می باشند..این دیود همان عنصری در مدارات الکتریکی است که ما به اسم ال ای دی میشناسیم

بر خلاف دیگر دیود ها این ال ای دی را میتوان به سادگی و با چشم به بایاس مستقیم یا معکوس آن پی برد.ایجاد نور توسط این دیود نوری باعث شگفتی و پیشرفت روز افزون صنعت تبلیغات گشته است.

حال به مدل عمل کرد این دیود جالب می پردازیم. به هنگام جابجایی الکترون ها و حفره ها در اتصال  Pو N دیودها تشعشعاتی ساطع می گردد.با قرار دادن لایه ای از مواد کریستالی تشعشعات حاصل از جابجایی الکترون ها تبدیل به نور مرئی می گردد.البته باید گفت در بعضی موارد کریستال ارتباطی با نور دیود ندارد و دیود خود دارای نور مرئی می باشد که این مورد در بعضی دیود های خاص می باشد.

این نوع دیود ها که به دیود نوری معروف هستند اغلب برای نمایش اعداد مثل سونزگمنت ها و یا حتی خلق برخی تصاویر مثل ال ای دی های روان ویا حتی به عنوان چراغ های راهنما در مدارات الکتریکی به کار می روند.

در بیشتر این دیود ها تشعشعات حاصل از جابجایی الکترون ها و حفره ها توسط لایه کریستالی میان دو لایه  Pو N تبدیل به نور مرئی می شود.

وقتی دیود نوری در بایاس معکوس قرار بگیرد خاموش می باشد و نوری از خود ساطع نمی نماید ولی در زمانی که در بایاس مستقیم قرار گیرد افزایش جریان موجب نورانی شدن آن می شود.خروجی نور تابعی از افزایش جریان در داخل دیود نوری می باشد. به عنوان دیگر می توان گفت هرچه ما جریان را زیاد تر کنیم نور ال ای دی بیشتر می شود.

حدد بایاس معکوس و مستقیم

تمام دیود ها حتی دیود نوری دارای یک توان در مورد بایاس مستقیم یا معکوس هستند و این دیود هم از این قرار داد مستثنا نیست.در بایاس این دیود ها بسته به کاتالوگ میتوان جریان آن ها را به دست آورد اما استانداردی که در صنعت تابلو سازی و اجناس موجود در بازار ایران می باشد ال ای دی ها در بایاس مستقیم دارای ولتاژ 2 و 3 می باشند و جریان بایاس مستقیم آن ها 0.1 تا 0.7 نسبت به کاتالوگ آن ها متغیر می باشد.

توصیه ما به عزیزانی که در مورد ال ای دی ها و دیود نوری تحقیق می کنند این است که همین حد را برای بایاس معکوس در نظر بگیرید. زیرا در مواردی به صورت تجربی که قابل اثبات از نظر علمی هم هست مشاهده می شود که تابلو ال ای دی هایی که در بایاس معکوس ولتاژ و جریان بسیار بالا قرار گرفتن به علت باز شدن بیش از حدد ناحیه تهی موجب شکست دیود یا به زبان ساده تر باعث سوختگی آن می شوند.

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :