شماره تماس مستقیم : 09125173277 (مهندس یوسفی)

ساخت حروف چلنیوم در اصل یکی از مهم ترین بخش ها و حساس ترین مراحل ساخت چلنیوم است که به طبع در دید بودن بسیار مهم تر می شود. هدف نهایی در یک تابلوی تبلیغاتی دیده شدن متن و نوشته است. بنابراین باید به بهترین شکل ممکن اجرا گردد. در اینجا ابتدا به لبه و اشکال مختلف آن می پردازیم و همچنین به اجزای مهم در ساخت حروف و در سرفصل های دیگر به ساخت چلنیوم می پردازیم.

حروف چلنیوم با توجه به رنگ، مدل و کارکرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند:

دوبل

پانچ

تقسیم بندی لبه های چلنیوم:

ساده، پانچ با انواع مختلف رنگ ها

تمامی مدل های لبه از انواع چلنیوم می باشند و با ادغام این جزئیات می توان حروف چلنیوم جدید یا متنوع ساخت که بنابر سلیقه افراد متفاوت می باشد. در بعضی موارد می توان حروف چلنیوم را با حروف دیگر مانند استیل یا پلکسی ادغام نمود و به یک ساختار متفاوت رسید البته لازم به ذکر است که تمام موارد ممکن است خروجی دلخواه مرا ندهد. توصیه ما به شما عزیزان این است که طرح خود را حتما به افراد با تتجربه بسپارید.

قواعد ساخت حرف چلنیوم

در کل قواعدی برای ساخت حروف وجود دارد:

قطر قلم کوچک زیر سه سانت ساخته نمیشود و در صورت ساخته شدن خروجی جالبی ندارد اما همین امر می تواند در بعضی از کارها باعث جذابیت کار شده و ظرافت ساخت و هنر سازنده را نشان دهد.

مثلا در فونت کوفی که گوشه های کار بسیارنازک است بسیار قطر قلم پایینی دارد گوشه های تیز و در مواردی بسیار مویی می شود این فونت یک چالش بزرگ برای سازنده بوده و در موارد خروجی جالبی بدست می آید اما برای نور دادن جالب نیست زیرا در گوشه های بسیار باریک نمیتوان نور مناسب کار کرد. وقتی قطر قلم کار را زیر 7سانت در نظر می گیریم حتما باید از قلم 7سانت استفاده نماییم زیرا در غیر اینصورت حالتی دفرمه ایجاد کرده و زیبایی کار را از بین می برد.

تناسب بین لبه و رخ کار که پلکسی باشد در تمامی موارد ارتباط مستقیم دارد. همانطور که قبلا عنوان کردیم لبه زیر 7سانت در چلنیوم نداریم و با برش روی لبه می توان آنهارا تغییر سایز داد اما توصیه نمیشود. به دو دلیل اول و مهترین آن این است که  اس ام دی ها به پلکسی نور نزدیک می شوند و نور قبل از پخش شدن به پلکسی می تابد و نور بصورت نقطه ای روی پلکسی دیده می شود و رخ کار را خراب می کند.

دوم اینکه وقتی لبه برش می خورد بسیار تیز و برنده می شود و از طرفی برش با دست ممکن است تمیز نباشد و باعث دیده شدن پی وی سی از زیر لبه شود.

انتخاب لبه با کیفیت چلنیوم

 

برای ساخت حروف چلنیوم خوب باید در قدم اول متریال خوب انتخاب کنید که مهم ترین آن لبه می باشد. در حروف با قطر قلم بالا و یا حروف قطر قلم معمولی و یا قطر قلم کم (زیر 10 سانتی متر) باید لبه های مختلفی را انتخاب نمایید.

لبه ی مناسب برای ساخت حروف در حروف بزرگ و باکس ها معمولا لبه های بالای 5 میکرون با عرض 9 سانتی متر می باشند چرا که هرچقدر قطر لبه ضخیم تر باشد صاف تر می ایستد . این لبه ها گران هستند و از طرفی برای کار هایی که پیچ و خم زیاد دارند مناسب نمی باشند زیرا به راحتی حالت نمی گیرند و در زاویه های بسته درز را پر نمی کنند . اما برای حروف با قطر قلم بالا مناسب هستند زیرا در طول های زیاد موج کمتری برمی دارند و شکل بهتری به کار می دهند و همچنین مقاومت آن ها در برابر باد بیشتر است و احتمال تثبیت آن ها در جای خود بیشتر است. یک نکته مهم در مورد این لبه ها این است که به علت ضخامت آن ها مدل های طرح دارشان کم است و بسیاری از شرکت ها این لبه ها را فقط ساده تولید می کنند.

برای ساخت حروف در حروف چلنیوم معمولی بهتر است از لبه های 4 میکرون با عرض 9 سانتی متراستفاده شود. این لبه ها انعطاف بسیار خوبی دارند و در تمام طرح ها و مدل ها موجود می باشند.نکته بسیار مهم این است که در مدل های طرح دار حروف چلنیوم به پلاستیک داخل لبه توجه بسیار ویژه ای نمایید. به چند دلیل

اولا اگر لبه بسیار خشک باشد در زمان کاتر زدن جدا می شود و در قسمت های قوس های باریک و تند می شکند و باعث ایجاد خرابی در کار می گردد.

دوما اگر زیادی نرم باشد بعد از چسب زدن خودش را ول می کند و از پلکسی روی کار خود را جدا می کند و نور می دهد.

سوما این پلاستیک باید تمام عرض لبه را بپوشاند تا آب وارد حروف چلنیوم نشود.

نکته دیگر در آموزش ساخت حروف با قطر قلم زیر 10سانتی متر نیز بهتر است با لبه های 7 سانتی ساخته شوند زیرا این حروف اگر از لبه کوچکتر باشند دفورمه می شوند و یک حالت بسیار غیر معمول به خود می گیرند البته این مورد به فونت هم بستگی زیادی دارد. اما توصیه ما به شما عزیزان این است که در حروف کوچک از لبه 7 سانتی استفاده نمایید تا مشکل کمتری در زیبایی کار به وجود آید. از طرفی چسب زدن لبه به پلکسی در این کارها سخت تر است و هرچه لبه کوچک تر باشد این مهم راحت تر انجام می گیرد و میزان چرخش دست در داخل حروف بهتر می شود. از طرف دیگر ساخت یکنواخت و حالت دادن بالا و پایین لبه در یک راستا در این لبه ها بهتر انجام می گیرد چرا که تسلط بر روی کار بیشتر می گردد.

یکی دیگر از موارد مهم در ساخت حروف، مواد مصرفی ما است که بیشتر همکاران آن را جدی نمی گیرند چسب 123 می باشد. شاید در ابتدا کار با هر چسبی بچسبد ولی به مرور زمان ممکن است در اثر گرما سرما باران و آفتاب چسب از هم باز شود بنابراین توصیه می شود همواره از چسب های 123 مناسب مثل میتراپل استفاده نمایید. برخلاف تصور همکاران این چسب بسیار مقرون به صرفه است.زیرا هم حجم بشتری به سایر چسب ها دارد هم چسبندگی و سرعت بالایی در زمان خشک شدن  دارد. و هم با میزان کمتری مایه نصبت به چسب های مشابه کار را می چسباند. پس هم بخاطر خودمان هم بخاطر مشتری بهتر است از این چسب استفاده نماییم هرچند مبغلی بیشتر بابت آن هزینه نماییم.

 یکی دیگر از خصوصیات لبه خوب که در قسمت ساخت حروف به آن می پردازیم  ابر بالای لبه می باشد این ابر مانع از ورود گرد و غبار به داخل لبه های پانچی می گردد. این ابر باید تمیز روی کار قرار گرفته باشد تا در زمان جازدن زیر کار پی وی سی خوب در جای خود بنشیند. نایلون روی لبه گرچه از اهمیت زیادی برخوردار نیست اما اگر وجود نداشته باشد ممکن است روی لبه خط های احتمالی بیفتد یا لبه قبل از نصب لک دار شود و نیاز به تمیز کردن مجدد پیدا کند که خود باعث تلف شدن وقت و هزینه است. اگر این نایلون باشد و دائما جدا شود در زمان ساخت بسیار باعث دست و پا گیری می گردد. اگر بیش از حد سفت باشد در زمان کندن آن باعث دردسر و ایجاد اشکال می شود و ممکن است در قسمت هایی که راحت در دسترس نیست نایلون به راحتی کنده نشود.

یه صورت کلی در آموزش ساخت حروف دریافتیم لبه چلنیوم خوب و مناسب لبه ای است که خوب حالت بگیرد راحت چسب کاری شود موج کمتری داشته باشد و ایمنی کار را تامین کند.اگر در حین کار دیدید که لبه در قوس ترک میخورد و یا رنجه می شود و یا می ترکد بهتر است قوس ها را بسیار آهسته  و در چند مرحله به لبه اعمال کنید. اگر با انجام این روش باز هم لبه ترکید و خوب حالت نگرفت لبه شما مرغوب نیست و بهتر است آن را تعویض نمایید.

لبه های بیش از حد نرم هم ممکن است در برخورد آفتاب دوام نیاورند و شکل خود را از دست بدهند و حتی در بعضی موارد از پلکسی جدا شوند پس در انتخاب آن دقت کافی داشته باشید و از با تجربه ها مشاوره بگیرید.

 

ابزار ساخت حروف چلنیوم

درابتدا ما به یک میز فلزی که متناسب با قدمان باشد احتیاج داریم که بتوانیم بر روی کار سوار باشیم. این میز باید سطحی کاملا صاف داشته باشد.

سوهان نیم گرد گرد و سه گوش برای سوهان کاری کاتر و گونیا برای انداختن خط و متر پارچه ای برای متر کردن کار و لبه و در آخر تعداد حداقل 5 آهن ربای قوی .

متر کردن

برای ساخت حروف چلنیوم  این نکته بسیار مهم است که شما باید سعی کنید حروف را بسیار تمیز و بدون هیچ گونه مشکل ظاهری بسازید. در ابتدا باید کار را با متر پارچه ای متر کنید یادتان باشد که ما تمام عملیات را در پشت کار انجام می دهیم .اصول  متر زدن کار به این شکل است که شما باید شروع حروف سازی روی قطعه کار را در جایی قرار بدهید که کمترین دید را دارد و چون اکثر تابلو های چلنیوم در ارتفاع نصب می گردند بهتر است که شروع حروف را در بالا در نظر بگیریم و برای متر زدن با علامت زدن روی نقطه ای که مایل هستیم حروف را از آنجا شروع کنیم کار خود را شروع نماییم.

ساخت حروف چلنیوم با ابعاد معمولی بهتر است کار یک تکه ساخته شود ولی در مواردی که شکل زوایا و یا شرایط ساخت اجازه ندهد می توان کار را چند تکه ساخت. اگر متراژ کار بیش از 1.5 متر شد میتوانید کار را چند تکه بسازید.

برای زیباتر شدن کار بهتر است از پاکت کردن تا حدد ممکن کمتر استفاده نمایید البته روش پاکت مزایای خود را دارد و برای محکم شدن لبه چلنیوم خیلی بهتر است که در زمان خود به آن می پردازیم.

با علامت زدن شروع به متر زدن می نماییم و در پایان هر متراژی که به دست آمد را بعلاوه 3 سانت می نماییم و در پشت کار یادداشت می نماییم. این نکته را در زمان ساخت حروف چلنیوم و در موقع متر زدن در یاد داشته باشید که زیاد آمدن لبه بهتر از کم آمدن آن می باشد . زیرا با کم آمدن آن و احتیاج به وصله زدن حروف چلنیوم بسیار از کیفیت لبه آن کاسته می شود.

یکی از اشتباهات رایج در متر کردن کار این است که مترهای پارچه ای دو طرف دارند و معمولا این دو طرف برعکس متراژ هم را نشان می دهند بنابراین سعی کنید در زمان ساخت حروف چلنیوم خود را به استفاده از یک طرف این متر عادت دهید تا اشتباه خود را به حداقل برسانید.

در زمان متر زدن کار را از روی میز بلند نکنید تا راحت تر و دقیق تر بتوانید کار را متر نمایید. این که شما کار را از روی میز بلند نکنید از آسیب رسیدن به پلکسی نیز جلوگیری می نماید. در بسیاری از موارد به علت شکل برش و نیز قطر کم پلکسی بسیار شکننده می باشد و درست جابجا نکردن آن موجب شکستگی یا ترک خوردن می شود.

در تمام مراحل ساخت حروف چلنیوم و هنگام متر زدن همواره متر را کاملابه کار بچسبانید و از لیز خوردن و یا فرار کردن متر از دست خود اجتناب نمایید. اگر هر کدام از این موارد اتفاق افتاد کار را از اول متر نمایید. در زاویه های تند متر را کاملا در زاویه بچرخانید و از متر نکردن حتی کوچکترین و بی اهمیت ترین نقطه نیز امتناع کنید.

وقتی کار قرار است در ارتفاع پایین نصب گردد بهتر است بیشتر از لاتون در ساخت حروف چلنیوم استفاده نمایید و یا پاکت ها را در زیر کار قرار دهید تا کمتر دیده شود. در لوگوها یا باکس ها استفاده از پاکت الزامی است پس در زمان متر زدن این قسمت ها را دقیاق در وسط کار در بیاورید و از همان نقطه شروع به متر کردن نمایید.

هنگام ساخت حروف چلنیوم هیچ گاه کار را از رخ کار متر ننمایید و همواره کار را از سمت چپ به راست که طبق همین اصول لبه چلنیوم را می سازیم متر کنید تا دچار سردرگمی نشوید. ما در اغلب موارد کار را ازسمت چپ به راست می سازیم مگر در صورت استثناء که لبه اجازه ساخت را به ما نمی دهد. در کارهایی که قرار به چند تکه ساختن کار است حتما مراقب باشید که اندازه ها باهم اشتباه نشوند. یکی از دلایل جهت چپ به راست متر کردن همین است که اندازه ها طبق اصول ساخت باشند و با هم در زمان ساخت اشتباه نشوند.

 

صاف کردن لبه چلنیوم

در ابتدای امر برای ساخت حروف چلنیوم لبه را از داخل بسته بندی باز می کنیم لبه به صورت رول می باشد و قوس به داخل دارد. بهتر است برای تسهیل در ساخت حروف لبه را ابتدا صاف نماییم. قبل از برش لبه در ابتدا متر زدن کار را توضیح می دهیم تا ترتیب انجام عملیات حروف سازی رعایت گردد.

همانطور که شما عزیزان میدانید حروف ما رویه پلکسی دارد و لبه بر روی پلکسی چسبانده می شود . شما در ابتدا کار را به پشت بخوابانید و بالا و پایین کار را تایین نمایید. بهترین حالت برای شروع ساخت نقطه ای از حرف می باشد که کمتر در معرض دید باشد. با توجه به این مطلب که معمولا حروف در ارتفاع بالا تر از قد انسان نصب می گردد بهترین نقطه برای ساخت حروف چلنیوم بالای حروف می باشد. در مواردی چون بزرگ بودن حروف یا داشتن شکل خاص میتوانید حروف را چند تکه بسازید.در حروف بزرگ هر  متر و در حروف با شکل خاص بنا به شرایط جازدن لبه حروف را تقسیم بندی نمایید.از چند تکه کردن حروف برای راحتی ساخت به شددت بپرهیزید چون باعث ازبین رفتن زیبایی کار می گردد.

نقطه شروع مد نظرتان را با خودکار علامت بزنید. با متر پارچه ای شروع به اندازه زدن کنید در پایان کار اندازه را بعلاوه 3 سانتی متر نمایید و در نقطه شروع یادداشت نمایید. این 3 سانتی متر که به اندازه اضافه می شود برای پاکت کردن و در تنش های موجود در کار استفاده می شود . بجز موارد استثناء در ساخت حروف چلنیوم حروف را از چپ به راست می سازیم یا ساعت گرد حروف را می سازیم .بعد از اتمام کار متر زدن اقدام به برش لبه می نماییم. بهتر است لبه چلنیوم را از کارتن بسته یندی در نیاورید تا کمتر در معرض آسیب دیدن باشد.

 

وقتی لبه را می بریم یک قوس یکنواخت دارد مثل عکس بالا این لبه را روی میز فلزی قرار می دهیم و با فشار دست آن را صاف می نماییم.

بعضی از همکاران برای ساخت حروف چلنیوم از روش های دیگر مثل صاف کردن لبه بدون گذاشتن لبه روی میز و در هوا این کار را می کنند که ما به شما توصیه نمی کنیم چون هم لبه خوب صاف نمی شود و هم برای مبتدیان ممکن است باعث دردسر و خرابی کار شود. بعد از اینکه لبه را صاف کردید با کمک تیغ کاتر یک خط از داخل لبه اصلی بر روی آن انداخته و یک خط دیگر از روی لبه اصلی بیندازید و نایلون این قسمت را بردارید تا در زمان نصب و زمان کندن نایلون لبه در بین لبه و کار گیر نکند و سخت کنده شود.

در مرحله بعد ساخت حروف چلنیوم دو طرف لبه را به اندازه 3 سانت جدا کنید.این کار باعث می شود در زمان جازدن پاکت درست در جای خود قرار بگیرد.

 ساخت پاکت 

وقتی لبه را صاف کردیم و نایلون لبه اصلی را جدا نمودیم لبه را به رو روی میز میخوابانیم به شکلی که لبه اصلی روبه بالای میز و ابر رو به ما باشد.

گونیا را در سمت راست لبه قرار می دهیم 1.5 سانت به داخل لبه گونیا را می گداریم و با کاتر یک خط روی آن می اندازیم.خطی که انداخته می شود باید به اندازه ای عمیق باشد که دیده شود و لی نباید باعث شکستن لبه گردد.

در زمان خط زدن با کاتر باید گونیا را بسیار محکم بر روی لبه و میز فشار هید تا کج نشود . دسته گونیا را باید روی لبه اصلی قرار دهید و خط را از بالا به پایین بیندازید اگر کار را شل بگیریم ممکن است ساخت حروف چلنیوم به مشکل بر بخورد و خط کج بر روی کار بیفتد .

هیچ گاه دوبار بر روی لبه خط نیندازید مگر در صورتی که خط کج شود در این صورت هم نباید بیش از دوبار این کار را تکرار کرد زیرا باعث شکستن لبه خواهد شد. سپس کاتر و گونیا را کنار بگدارید و سوهان را بردارید.

سوهان سه گوش را برای ساخت حروف چلنیوم مانند شکل در دست بگیرید اگر قرار است پاکت در زاویه بسته استفاده شود طوری سوهان را روی کار قرا ر دهید و سوهان بزنید که در سمت چپ یک شیب 45 درجه ایجاد شود و اگر قرار است در یک قسمت صاف از پاکت استفاده نمایید جوری سوهان بزنید که یک زاویه 90 درجه در سمت چپ ایجاد گردد. به قدری لبه اصلی را سوهان بزنید تا به پلاستیک برسد و بعد از آن از سوهان زدن دست بکشید.

کاتر را بردارید یک خط عمیق تر روی پلاستیک بیندازید و با کمک کاتر آن را از لبه جدا کنید در لبه های ساید لایت یا سوپر ساید و پانچ احتیاجی به جدا شدن پلاستیک نیست. قیچی را برداشته لبه را از وسط لبه اصلی برش دهید همین کا را به لبه پایینی انجام دهید.اضافی لبه ها را جدا کنید و در آخر دو تکه از لبه بالا و پایین را جوری بردارید که نک تیز لبه از بین برود. 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه سفارش تابلو چلنیوم و همچنین لیست لیست قیمت آن به صفحات مورد نظر مراجعه کنیدو همچنین برای مشاوره رایگان انتخاب تابلوی مناسب با ما تماس بگیرید 09125173277

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :