شماره تماس مستقیم : 09125173277

نصب تابلو

در این مقاله به بخش مهم و البته گسترده تابلو سازی می پردازیم البته در این فصل به توضیح بخش های نصابی در هر تابلو می پردازیم و به علت گسترده بودن در زیر شاخه های این قسمت به توضیحات کامل و ریز تر اشاره می نماییم.

نصب خوب

یک نصب خوب به نصبی گفته می شود که تابلو را در بهترین حالت ممکن در معرض دید قرار دهد و بیشترین توجه را از افراد هدف بگیرد.از طرفی باید معایب و ناملایماتی که ممکن است در تابلو وجود داشته باشد را تا حدد ممکن کاور کند.به طور مثال باید سیم کشی های تابلو را تا جایی که می شود پنهان نماید و یا پیچ های روی حروف تا جایی که امکان دارد در دید نباشند. در تابلو سازی هر تابلو خصو صیات نصب خود را دارد بنا براین باید در مورد هر کدام و ساختار و عمل کردش اطلاعات کامل داشت تا در زمان نصب دچار اشتباه و خطا نشویم.با توجه به اهمیت و در نطر گرفتن موارد فنی که اولویت دارند باید تلاش کنیم تا به زیبایی و جلوه تابلو آسیب وارد نشود باید بسیار با وسواس در مورد نصب عمل کرد و نکته هارا مو به مو عمل نمود تا در نصب تابلو یک نصب خوب داشته باشیم.محکم بودن تابلو بسیار اهمیت فراوانی دارد زیرا معمولا تابلو ها در فضای باز نصب می گردند و در معرض باد و باران هستند و ممکن است در معرض خطر افتادن جدا شدن قسمتی از آن یا خطرات جدی تر باشند ثابت بودن تابلو جزء مسائل فنی کار می باشد ولی به خاطر اهمیت آن دوباره به آن تاکید نمئدیم تا در نصب تابلو بیشتر به آن توجه نمایید.با رعایت این مسائل بهترین و اصولی ترین روش نصب را میتوانید اجرا نمایید.

نصب کامپوزیت

کامپوزیت و ناجرای آن در بین تمام آیتم های تابلو سازی سخ ترین قسمت اجرا و نصب را دارد. نصب تابلو کامپوزیت دارای دو قسمت زیر سازی یا آهن کشی و قسمت نصب ورق که خود آن به دو قسمت اچ و ال یا فیکس می باشد. زیر سازی را هم باید بر اساس یکی از این دو روش اجرا نمود. در نصب کامپوزیت ابتدا شاستی اصلی که معمولا قاب کلی را تشکیل می دهد اجرا می شد و محکم در جای خود جوش داده می شوند. برای مثال شما یک مغازه را در نظر بگیرید که یه پیشانی در بالای خود دارد . کسی که زیر سازی تابلو را اجرا می کند باید ابتدا ستون یا تیر آهن سقف را پیدا کند و چهارچوب اصلی را به آن جوش بدهد. نصب تابلو کامپوزیت فقط و فقط باید با جوشکاری باشد مگر در ابعاد بسیار کوچک و تابلو های داخل ساختمان که می توان از نبشی های آلومینیومی و پیچ یا پرچ و از این قبیل متریال استفاده نمود. بعد از به پایان رسیدن چهار چوب اصلی نوبت به دستک های فرعی می رسد که ورق روی آن ها پیچ می گردد یا اچ و ال روی آن ها نصب می شود.

یکسری دستک هم بهتر است برای چهار چوب اصلی استفاده شود تا کامپوزیت محکم در جای خود قرار گیرد. نصب تابلو کامپوزیت با شیار و برش ورق ها و جا زدن آن ها به پایان می رسد.پیچ کردن ورق ها باید جوری باشد که بعد از نصب تابلو هیچ پیچی دیده نشود فقط در قسمتی که درب ورود به پشت تابلو تعبیه می شود مجاز به دیده شدن پیچ می باشیم که آن هم باید در حدد امکان کمتر در دید باشد تا یک کامپوزیت یک دست و زیبا در پایان کار داشته باشیم.

نصب چلنیوم یا (چنلیوم)

بعد از پایان یافتن کار روی کامپوزیت نوبت به نصب حروف می رسد. در پروژه های چلنیوم نصب تابلو چلنیوم دارای بخش های مختلفی است .ابتدا باید پلات یا نقشه کار را نصب کنیم.در قالب موارد با ید حروف در وسط تابلو نصب شود بخاطر همین باید اندازه های حروف ها و طول و عرض کلی کار را داشته باشیم و با حساب و کتاب کردن میزان فاصله ی هر طرف را از گوشه های تابلو داشته باشیم و با به دست آوردن اندازه ها پلات را از یک سمت شروع به نصب آن نماییم.معمولا پلات را با پسب پهن بر روی کار نصب می کنیم.روی کامپوزیت خیلی راحت می توان این کار را انجام داد فقط نباید چسب زمان زیادی بر روی کامپوزیت بماند چون ممکن است به کار بچسبد و راحت جدا نشود. بعضی از همکاران روکش کامپوزیت را از روی آن جدا نمی کنند این باعث می شود بعداز گذشت چند مدت این رو کش به کامپوزیت بچسبد و آن را خراب کند.

شاید در نصب تابلو بر حسب بعضی طراحی ها نیاز باشد حروف در وسط قرار نگیرد در این موارد بهتر است اندازه ها را از فایل کرل استخراج کرد و با پرینت طرح و وشتن اندازه ها در زمان نصب بر اساس این اندازه ها به نصب حروف بپردازیم.بعداز نصب پلات باید زیر سازی ها را روی کار پیچ نماییم. بهترین مدل پیچ برای این کار پیچ ام دی اف می باشد. این مدل پیچ بسیار محکم داخل کامپوزیت قرار می گیرد و پی وی سی را محکم می کند. زیر سازی های حروف چلنیوم (چنلیوم) را روی پلات قرار بدهید و آن ها را شل پیچ کنید . وقتی تمام زیر سازی ها را پیچ نمودید پلات را از روی کار جدا کنید.

مطمن شوید که تمام پلات را کنده اید و کاغذی در زیر پی وی سی ها باقی نمانده است. نصب تابلو چلنیوم یا (چنلیوم) تا وسط به پیش رفته است. بعد از محکم کردن زیر سازی ها باید سوراخ هایی روی زیر سازی ایجاد کنیم که کامپوزیت را هم سوراخ می کند و اصطلاحا از راه به در می شود تا سیم را بتوانیم به پشت کار انتقال بدهیم. وقتی همه سیم ها را به پشت کامپوزیت انتقال دادیم به پشت کار رفته و همه سیم ها را با هم موازی می بندیم و به دو یا سه و در صورت بزرگ بودن تابلو به چند دسته تقسیم می کنیم و جدا گانه به داخل ترانس با سیم روکش دار وصل می کنیم.

بعد از اتمام سیم کشی و اتصال برق 220 ولت به ترانس و روشن شدن تمام اس ام دی ها اقدام به نصب چلنیوم ها می نماییم در نصب تابلو چلنیوم هم باید سعی کنید پاکت های کار و پیچ ها تا جای ممکن نمایان نباشند.بیشتر پیچ ها را از بالای کار بزنید تا هم محکم تر شود و هم کمتر در معرض دید باشد. ابتدا نقطه ها و کلمات کوچک را نصب کنید بعد حروف بزرگتر را نصب نمایید. در پایان هم کاغذ روی پلکسی را از آن جدا کنید و کار را به پایان برسانید.

نصب ال ای دی روان

برای نصب تابلو ال ای دی روان چند نکته را به شما می گویم که به صورت تجربی به دست آورده ام و امیدوارم باعث کمک به شما شود و جلوی بروز مشکلات برای تابلوهای شما را بگیرد.اول از همه برای تابلو روان باید گردش هوا را در نظر بگیرید تابلو ال ای دی ها ی روان بسیار احتیاج به تهویه هوا دارند و این مطلب در تابلو ها ی رنگی بسیار مهم تر می شود تا جایی که برای بعضی از آن ها کولر گازی نصب می شود تا تهویه مطلوب تری برای آن ها انجام گیرد. به علت پردازش زیاد و مصرف برق بالا تر ماژول های این تابلو گرمای شدیدی در آن ایجاد می شود.

نکته دیگر برای نصب تابلو ال ای دی روان این است که سعی کنید تا جای ممکن تابلو را در پشت شیشه نصب نکنید مخصوصا شیشه هایی که در معرض برخورد نور مستقیم افتاب می باشند. آفتاب در برخورد با شیشه و ایجاد حالت ذره بینی میتواند شددت گرما را در ال ای دی های روان بالا ببرد و از طرفی هم باعث سوختگی یا قطعی و مشکلات دیگر در ماژول ها شود. مخصوصا در تابلو ال ای دی های رنگی از این کا را جتناب نمایید در صورت مجبور شدن به این کار حتما از سایه بام برای کاهش نور و برخورد مستقیم نور خورشید استفاده نمایید.

در نصب تابلو حتما درب تابلو ال ای دی روان را در محلی قرار دهید که به اندازه کافی فضا برای باز کردن آن باشد تا در زمان تعمیر یا سرویس دچار مشکل نشوید و همچنین معمولا هواکش هایی روی درب آن می باشد که برای بهتر عمل کردن باید یه فاصله با دیوار داشته باشتد و امکان جابجایی هوا برای آن باشد. بهتر است از درب های کلیدی استفاده کنید تا هم راحت درب در جای خود محکم شود و هم احتیاجی به پیچ کردن آن نباشد.

یک نکته بسیار مهم برای نصب تابلو ال ای دی روان این است که به هیچ عنوان بدنه آن را جوش ندهید این کار ممکن است باعث از بین رفتن ماژول های تابلو شود. قوس الکتریکی ایجاد شده توسط دستگاه جوش بسیار زیباد می باشد و ماژول ها توان تحمل آن را ندارند از سوی دیگر ریخته شدن جوش روی ماژول ها باعث خرابی آن ها می شود. ورق هایی که برای ساخت تابلو ال ای دی روان استفاده می شوند ورق نازک می باشند که رنگ کوره ای دارند جوش کاری بروی این بدنه ها باعث سوراخ شدن آن و نفوض پذیر شدن آن در برابر آب باران می شود و رنگ آن را ازبین می برد که این باعث زشت شدن آن زنگ زدگی آن می شود. بجای جوش کاری بهتر است کار را پیچ کنید.

برای پیچ کردن هم مراقب باشد که از نقطه ای قاب را پیچ کنید که به ماژول ها آسیبی نرسد برای ایجاد سوراخ در بدنه تابلو برای نصب تابلو ابتدا درب آن را باز کنید و یک تکه کارتن یا مقوا در زیر قسمتی که قصد سوراخ کاری دارید قرار دهید تا براده های آن روی ماژول ها و برد نریزد و در نهایت در پایان کار قبل از اتصال برق تابلو با آهن رو براده های احتکالی را از داخل تابلو خارج نمایید. چند سوراخ هم در پایان نصب تابلو در زیر تابلو ایجاد کنید تا اگر آب بارا به داخل نفوض پیدا کرد از آن قسمت خارج گردد و بتعث سوختگی تابلو نشود.

 نصب ال ای دی ثابت

ال ای دی های ثابت بسیار سبک و از نظر نصب در بین تابلو ها یک نصب تابلو راحت به شمار می آید اما سیم کشی این کار بسیار مهم است و ممکن است در صورت اشتباه در زمان نصب باعث سوختن تابلو شوید. در این قسمت بنده تابلو ال ای دی ثابت دور گیری شده را مورد بحث قرار می دهم که قرار است در پشت شیشه نصب شود. در ابتدا کار را وی شیشه قرار می دهیم و قسمت های گوشواره را با ماژیک علامت می زنیم. ما ال ای دی ثابت را با استفاده از پولکی و چسب دوقلو بی رنگ روی شیشه ثابت می نماییم. ابتدا یک تکه سیم تلفنی ار داخل شیار پولکی عبور می دهیم و دو سر آن را می تابانیم تا جدا نشود بعد چسب دو قلو را آماده می کنیم و قسمتی از پولکی را که شیار دارد را به چسب آغشته می نماییم و روی علامت قرار می دهیم و با چسب نواری روی شیشه نگه میداریم تا چسب دو قلو خشک و محکم شود.

نصب تابلو را با کندن چسب نواری ادامه می دهیم تاب سیم تلفنی را باز می کنیم و تابلو ال ای دی را به شیشه می چسبانیم و سیم تلفنی را از داخل گوشواره های کار عبور می دهیم و دوباره به هم می تابانیم تا کار را محکم بگیرد بعداز ثابت شدن کار اقدام به سیم کشی می نماییم تا سیم کشی تمیز تری داشته باشیم تا حددامکان سیم را از جاهایی عبور می دهیم که کمتر دیده شود اگر کار فلاشر داشته باشد بهتر است فلاشر پشت کار نصب گردد و ترانس هم تا حدد ممکن به کار نزدیک باشد تا از افت ولتاژ جلو گیری شود.

در زمان نصب تابلو باید سیم های ترانس و فلاشر را به درستی نصب کنید تا اشکالی در کار ایجاد نشود. فلاشرها معمولا منفی کار ار قطع و وصل می کنند اما سیم کشی های متفاوتی در بین فلاشر ها موجود می باشد. یک سیم مثبت منفی برای ورودی تمام فلاشر ها  در هر مدلی وجود دارد . برای خورجی ممکن است بسته به کانال های خروجی هر خروجی یک مثبت و منفی داشته باشد یا اینکه خروجی ها فقط منفی داشته باشند و مثبت کار در این مدل فلاشر ها مستقیم به داخل ترانس می رود. در روی فلاشر یک ردیف کلید کلنگی وجود دارد که با روشن کردن هر کدام یک مدل بازی برای فلاشر فعال می شود دو عدد پتانسیومتر هم روی فلاشر می باشد که یکی lit که برای کمو زیاد کردن شدت نور استفاده می شود و دیگری sped که برای سرعت بازی می باشد و با کم و زیاد کردن آن می توانید سرعت را کنترول کنید.با نصب و تنظیم فلاشر کار نصب تابلو ال ای دی ثابت به پایان می رسد. امید وارم این مقاله به شما برای انجام نصب تابلو ها کمک کرده باشد. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :