شماره تماس مستقیم : 09125173277

کامپوزیت یکی از بهترین و متداول ترین زیر سازی های موجود در بازار است.نصب کامپوزیت با در نظر گرفتن شکل ورق کامپوزیت و همچنین ابعاد آن باید صورت گیرد. برای مثال ما نمیتوانیم یک کار 2 متر در 2 متر را یک تکه و بدون خط و شیار بسازیم زیرا ابعاد سیت ورق کامپوزیت 125 در 320 می باشد. ابعاد 2 متر در 2 متر میشود 4 متر مربع و سایز هر ورق هم دقیقا 4 متر مربع ی باشد ولی نمیتوان این کار را یک تکه اجرا نمود بهتر است قبل از اجرا این نکته های مهم را بدانیم .

ورق های کامپوزیت

همانطور که در سطر های بالا اشاره شد ابعاد کامپوزیت 125 سانتی متر در 320 سانتی متر می باشد. برای نصب کامپوزیت ما معمولا این ابعاد را شیار زده و قسمتی از آن را خم می کنیم که به اصطلاح پرتی کار می باشد. این پرتی بسیار برای ما مهم است زیرا در مدل های فیکس به عنوان بست برای نصب کامپوزیت استفاده می شود. چند نکته مهم در ابتدای کار به عزیزانی که کمتر تجربه کار با کامپوزیت دارند را گوشزد می کنم و آن جابجایی و رفتار درست با کامپوزیت است 1. همیشه کامپوطیت ها را 2 به 2 به شکلی که روی آن ها به هم چسبیده باشد جابجا کنید تا خط و خش روی ورق ها نیوفتد. 2. در زمان نصب کامپوزیت هیچ گاه ورق را روی زمین یا میز کار نکشید همواره ورق را از روی زمین یا میز کار بلند کنید سپس جابجا کنید.این کار را دو نفره انجام دهید تا مشکلی برای کار پیش نیاید.

در بعضی از رنگ ها به این نکات باید بیشتر توجه نمود زیرا عیب و خط و خش را بیشتر نشان می دهد مثل کامپوزیت مشکی براق در زمان نصب کامپوزیت گاهی نیاز پیدا می شود که دو ورق را روی هم بگذاریم و یکی را به عنوان خط کش استفاده نماییم دقت کنید که این کار را بسیار با دقت و وسواس انجام دهید تا مار به مشکل بر نخورد.در بسیاری از کار ها بخاطر وجود داربست و نداشتن فضای کار مناسب و سخت بودن جابجایی مشکل بودن جابجایی ورق را در پای کار شیار و برش می دهیم و بر روی کار منطقل می کنیم تا در جای مناسب خود پیچ گردد در این موقعیت ها هنگام جابجایی ورق برای نصب کامپوزیت در محل مناسب دقت نمایید که در صورت نیاز به استفاده از طناب طناب از جنسی نباشد که روی کار آسیبی وارد کند و از جای مناسب کار راببندید.

در زمان جابجایی مراقب باشید تا ورق به داربست برخورد نداشته باشد. بعد از برش و شیار ورق مراقب باشید ورق تاب برندارد. در زمان نصب کامپوزیت نباید تحت فشار باشد. دقت نمایید تا ورق ها و شیار ها به شکلی در کنار هم قرار بگیرند که پله نشوند و یک سطح صاف به وجود بیاید. خم های ورق باعث ضعیف شدن آن در این قسمت ها می گردد .سعی کتید کار را زیاد بازو بسته نکنید تا از این قسمت ها جدا نشود و یا باعث شکستگی یا پارگی از این نواحی نشوید.

نصب اچ و ال

این مدل از نصب از قدیمی ترین مدل های اجرای کامپوزیت می باشد که از زمان های بسیار قدیم برای پروژه های نصب کامپوزیت متداول بوده است اچ و ال دو متریالی می باشند که مانند ریل برای ورق های کامپوزیت عمل می کنند و ورق به صورت کشویی در داخل آن ها جا می خورد اچ یک ریل موازی می باشد که ورق ها ی کامپوزیت را در کنار هم در یک راستا نگه میدارد در بیشتر موارد از این مدل ریل استفاده می شود و پر مصرفترین ریل برای اجرای کار کامپوزیت به شمار می آید.وقتی ریل اچ را از بغل و در قسمت طول نگاه کنید دقیقا شبیه اچ بزرگ انگلیسی می باشد که یک سمت اچ از سمت موازی اش کمی بزرگتر است.

در زمان نصب کامپوزیت قسمت بلند تر اچ به قوطی زیر کار پیچ می گردد و ورق برش خورده در داخل دیل آن قرار می گیرد و قسمت نازک تر اچ بیرون و در معرض دید قرار می گیرد. به همین ترتیب تمام ورق ها را در داخل ریل های اچ در کنار هم و در موازات هم به زیر سازی متصل می کنیم.

ال یکی دیگر از متریال برای نصب کامپوزیت است که در روش اچ و ال استفاده می شود این مدل ریل فقط در گوشه های کار و دور تا دور کار استفاده می شود و ضاویه 90 درجه را برای ما ایجاد می کند. هر جا که ما احتیاج به این داریم که کار یک ضاویه قائم پیدا کند از این ریل استفاده می کنیم معمولا برای شروع شدن یک سطح ساف باید در ابتدا و انتها از ال برای محکم کردن کار استفاده نماییم. یک مثال قابل فهم تر وقتی تابلوی ما علاوه بر رخ کا یک زیر سقفی هم داشته باشد باید برای نصب کامپوزیت و متصل کردن ورق های رخ کار و ورق های زیر تاقی از ال استفاده کنیم تا یک خط به هم پیوسته در کار ایجتد گردد.

ال هم مانند اچ یک ریل می باشد که یک طرف بلند تر و یک طرف کوچک تر دارد که قسمت بلند تر روی قوطی پیچ می گردد و طرف دیگر در معرض دید قرار می گیرد. نصب کامپوزت به وسیله اچ و ال بسیار محکم می باشد و احتیاج به زیر سازی و آهن بیشتری نصبت به روش های دیگر است. این روش بیشتر در نما های ساختمان به کار می رود به علت محکم بودن و کم بودن پرتی. اچ و ال ها دارای رنگ های محدودی می باشند بهتر است برای نصب کامپوزیت ها با رنگ های تیره از اچ و ال های مشکی و برای رنگ های روشن از اچ و ال سفید استفاده نمایید.

نصب فیکس

فیکس یک روش سخت برای نصب کامپوزیت به شمار می آید که بیشتر تابلو ها به این روش اجرا می گردد.نصب فیکس به علت یک رنگ بودن و ایجاد یک سطح صاف برای کار تابلو بسیار مناسب می باشد. در این روش باید از دستگاه های مناسب برای برش (اره دیسکی) و شیار زدن (اور فرز) استفاده شود. ورق هایی که قابلیت شیار خوردن دارند کمی قیمت بالا تری نصبت به ورق های معمولی دارند زیرا داری انعطاف بیشتری در زمان شیار خوردن دارند و از محل شیار نباید پاره شوند و از هم جدا شوند لذا باید کمی عمق بیشتر یا اصطلاحا گوشتی تر باشند.

در نصب کامپوزیت به روش فیکس حدداقل شیار باید 3 سانتی متر باشد و این قسمت هایی که شیار می خوردن و در دوی کار کنار یکدیگر قرارا می گیرند باید از داخل به هم پیچ گردنند تا محکم شوند و به مرور زمان و ایجاد تکان های احتمالی از هم جدا نشوندوگاهی برای پو شاندن زیر سازی و پنهان نمودن قوطی ها مجبود به شیار های بزرگتر می باشد که با تنظیم اور فرز می توان شیار های بلند تری زد. نصب کامپوزیت با روش فیکس نباید به گونه ای باشد که پیچی از روی کار معلوم باشد البته در درب های کنار تابلو این امر را نمی تواند رعایت نمود زیرا دسترسی به پشت تابلو دیگر امکان پذیر نمی باشد.   

در نصب کامپوزیت و اجرای فلاشینگ برای کار در تمام موارد باید از همین روش فیکس استفاده نمود تا یک فلاشینگ زیبا بر روی کار ایجاد شود. ضمنن خم کردن اچ برای فلاشینگ بسیار سخت می باشد و باعث خراب شدن آن می شود. پس هیچ گاه برای ساخت فلاشینگ از روش های دیگر استفاده ننمایید.

بادگیر بودن کامپوزیت

یکی از موارد مهم در احجرای نصب کامپوزیت که جزء مسائل مهم فنی و برای ایمنی کار بسیار اهمیت دارد باد گیر بودن کار است . این مسئله به صورت تجربی به دست می آید اما در کل وقتی ورق بیش تراز یک متر در معرض باد مستقیم باشد اصطلاحا می گویند کار باد گیر می باشد. در این زمان باید از ستون های تقوتی برای محکم کردن کار کمک گرفت بهتر است خود این ستون های تقویتی به ستون ها یا تیر آهن های ساختمان به وسیله جوش متص گردند تا از محکم بودن آن ها اطمینان حاصل گردد.

برای اینکه نصب کامپوزیت در این کار ها محکم باشد حتما باید پشت کار به موازات رخ کار بسته شود تا باد پشت ورق ها نیوفتد همین کار را برای درب های بغل انجام دهید تا باد هیچ راه نفوضی به داخل و پشت ورق های کامپوزیت نداشته باشد. قدرت باد به قدری زیاد می باشد که گاهی میتواند یک تابلو را از جای خود بکند پس این مسائل را بسیار جدی بگیرید. ورق های کامپوزیت یک تکه می باشند و فضایی برای عبور باد در آن ها وجود ندارد این امر باعث به وجود آمدن یک مقاومت در برابر باد می باشد که در صورت تقویت نکردن زیر کار ممکن است نصب کامپوزیت را خراب کند و دچار مشکلات نا گواری گردد. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :