شماره تماس مستقیم : 09125173277 (مهندس یوسفی)

در این قسمت ما سعی داریم به چگونگی کلی ساختار و ساختمان دیود ها یا همان چیپ ال ای دی بپردازیم  و برای ساخت آن ها تقریبا به یک صورت اقدام می شود.این دیود ها در عمل کرد باهم تفاوت دارند و گاها در زمان ساخت بعضی از آن ها از تکنیک های خاصی استفاده می شود که این دیود ها را نسبت به هم متمایز و متفاوت می نماید.

هدف کلی ما برای توضیح این مسائل رسیدن به یک ذهنیت برای نوع عمل کرد دیود ها و چیپ ال ای دی است تا راحت تر بتوانید مطالب مورد نظر ما که دیود های نوری یا همان ال ای دی ها هستند را درک نمایید و برای سیم کشی و مدارت دیگر آن ها شناخت علمی تری نصبت به آن ها داشته باشید.

دیود ها

دیود در اصل به یکی از اجزای مدارهای الکتریکی است که مثل شیر یک طرفه در سیستم های هیدرونیک عمل می کند.یعنی جریان فقط قادر است از یک سو عبور نمایید.دیود ها از دو قطعه نیمه هادی نوع Pو N ساخته شده اندکه به همان چیپ ال ای دی معروف است.و ممکن است از نوع ژرمانیوم یا سیلیکونی باشند.

همانگونه که شما عزیزان می دانید نیمه هادی نوع P دارای بار مثبت (حفره) و نیمه هادی نوع N دارای بار منفی یا الکترون می باشد.چنانچه این دو قطعه به هم متصل شوند قطعه یکپارچه ای خواهیم داشت که یک قسکت آن منفی و سمت دیگر آن مثبت خواهد بود.نیمه مثبت دیود را آند و نمیه منفی آن را کاتد نام گداری کرده اند.

پس از تشکیل پیوند بین دو قطعه Pو N الکترون های نزدیک به پیوند حفره های نزدیک به پیوند را پر می کنند در نتیجه منطقه نزدیک به پیوند خالی از بار های مثبت (حفره) و بار های منفی (الکترون) می شود.تا حالا ساخت چیپ ال ای دی تا نیمه کار پیش رفته است.

منطقه تهی بین Pو N که حکم یک سد را در بین دو ناحیه مثبت (حرفه) و منفی (الکترون) را ایجاد می نماید. با تهی شدن منطقه میانی از بارهای آزاد در نیمه هادی نوع P از محل پیوند به سمت تراکم بار مثبت منطقه ای ایجاد می گردد که منفی است و در نیمه هادی نوع N نیز به همین ترتیب منطقه ای درست میشود که مثبت است.در این صورت چیپ ال ای دی ما کامل شده است.

بایاس مستقیم یا معکوس

چنانچه دیود (ال ای دی) را به دو سر یک باتری متصل کنیم و این کار ار طوری انجام دهیم که سمت مثبت چیپ ال ای دی به مثبت باتری و سمت دیگر دیود به منفی باتری متصل شود اصطلاحا دیود را در بایاس موافق قرار داده ایم .

در این زمان الکترون ها تحت تاثیر قطب مثبت باطری به سمت منطقه تهی پیوند رانده می شوند و حفره ها نیز در اثر پتانسیل مثبت باتری به سمت مقابل خود حرکت می کنند. در این زمان سدی که بین دو منطقه Pو N ایجاد شده بود از هم گسسته می شود و مقاومت داخلی دیود به شدت کاهش می یابد و جریان از دیود یا همان چیپ ال ای دی عبور می کند.

حال فرض کنید برعکس این حالت رخ دهد و ما قطب منفی باتری را به قسمت Pیا مثبت چیپ ال ای دی وصل نماییم و قطب مثبت باتری را به N یا منفی دیود وصل نماییم و آن را در بایاس مخالف یا با یاس معکوس قرار دهیم. در این زمان الکترون ها به سمت قطب مثبت باتری میل می کنندو حفره ها نیز به سمت منفی دیود کشیده خواهند شد.در این حالت منطقه تهی میان اتصال ها بیشتر و بیشتر میشود و سد بین آن ها گسترده تر می گردد.هرچه این منطقه بزرگتر شود و به پهنای آن افزوده گردد مقاومت دیود افزایش می یابد و در نتیجه آن جریانا از آن عبور نخواهد کرد.

انواع دیود ها

دیود ها دارای انواع مختلفی هستند که ال ای دی ها یا همان دیود نوری یکی از مدل های آنان است دیود ها در ساختار چیپ ال ای دی باهم متفاوت هستند. انواع دیود ها عبارت انداز : دیود واراکتور ,دیود با اتصال نقطه ای ,دیود تونل ,دیود زنر ,دیود پیوندی ,فو تو دیود ,دیود نوری , تریستور ,تریاک , دیاک که از مهم ترین دیود ها می باشند.

حتی سی پی یو های کامپیوتر و گوشی و بیشتر مداراتی از این قبیل را دیود ها تشکیل می دهند که بسیار شبیه چیپ ال ای دی می باشند تنها تفاوت آن ها در شکل و تکنولوژی ساخت آن ها است.اما دیود مورد بحث ما همان دیود نوری یا ال ای دی است که در صنعت تابلو سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و می توان با کسب اطلاعات از آن برای استفاده از آن دید بهتری داشت.

 تابلوسازی اچ دی لایت ساخت تمام مدل های تابلو اعم از ال ای دی ثابت و ال ای دی روان و همین طور زیرسازی و کامپوزیت و چوب ترموود را با بهترین کیفیت ارائه می دهد. برای مشاوره رایگان انتخاب تابلوی مناسب با ما تماس بگیرید 09125173277

1مجموع 1 مقاله
دیود پیوندی

دیود پیوندی

دیود پیوندی  دیود پیوندی یا همان دیود معمولی است که در بخش چیپ ال ای دی ها در مورد آن ها صحبت ...
1مجموع 1 مقاله
ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :