شماره تماس مستقیم : 09125173277 (مهندس یوسفی)

ما در این بخش به خصوصیات و جنس چلنیوم ها و کیفیت لبه می پردازیم.این مطالب باید در زمان ساخت حروف چلنیوم در نظر گرفته شود.

جنس چلنیوم

چلنیوم ها در رنگ های مختلف تولید می گردند که تمامی آن ها از جنس آلومینیوم ساخته می شوند.در اوایل لبه های چلنیوم از آلمان وارد می شد و بعداز پیدا کردن جایگاه خود در بازار شرکت های ایرانی در پی ساخت و بالا بردن کیفیت لبه چلنیوم  در کشور خودمان تلاش نمودند.

ابتدا به امر رول های بزرگ چند تنی از آلمان وارد می شد و در ایران توسط شرکت های نورد برش و حالت داده می شدند.حتی لبه طلایی هم رنگ شده وارد می شد.اما رنگ های سفید و سیاه از همان ابتدا رنگ میشد که زیاد پرمصرف نیستند و کیفیت لبه در این نوع محصولات مهم نیست زیرا در زیر رنگ پنهان می گردد.

پس تمام چلنیوم ها از جنس آلومینیوم می باشند اما یک حرکت جالب چلنیوم را نسبت به آلومینیوم معمولی متمایز می کند و آن آب کاری منحصربه فرد آن است اگر به رنگ چلنیوم ها دقت نمایید متوجه این مطلب خواهید شد که بسیار براق و شفاف می باشند این خود نشان دهنده کیفیت لبه است.به این آب کاری آنادایز می گویند هر چه آنادایر لبه چلنیوم بیشتر باشد چلنیوم در برابر جذب چربی مقاومت بیشتری نشان می دهد.ممکن است لبه های چلنیوم وجود داشته باشند که بسیار براق و شفاف باشند ولی آنادایز نباشند.

چگونه کیفیت لبه ی چلنیوم مناسبی انتخاب کنیم؟

 بهترین روش، روش تجربی است مثلا شرکت های نامی در زمینه ساخت و تولید لبه چلنیوم وجود دارند که امتحان خود را پس داده اند.بطور مثال لبه ی چلنیوم آلوشاین یا لبه ی چلنیوم  آلو تیپ که قدیمی ترین لبه در بین چلنیوم ها می باشد.

بسیاری از شرکت های دیگر هم وجود دارند که کیفیت لبه و قیمت های مناسبی از لبه های چلنیوم را ارائه می دهند.یکی دیگر از روش های تشخیص چلنیوم مناسب ضخامت لبه ی چلنیوم می باشد .البته باید در نظر داشت که همیشه ضخامت زیاد برای ساخت حروف چلنیوم مناسب نیست زیرا که در موارد بسیاری ضخامت زیاد باعث می شود حروف کوچک خوب ساخته نشود و لبه ی چلنیوم به درستی روی پلکسی قرار نگیرد.

باید ضخامت لبه ی چلنیوم  و کیفیت لبه نسبت به سایز حروف انتخاب شود که این بیشتر به عهده چلنیوم ساز می باشد.اگر لبه ی چلنیوم بسیار نازک هم باشد باز یک مشکل دیگر به وجود می آید که چلنیوم در زوایایی که تیغ میخورد ممکن است باز شود و یا اصطلاحا پاره گردد.

یکی دیگر از خصوصیاتی که باید در انتخاب کیفیت لبه ی چلنیوم به آن توجه نمود انعطاف چلنیوم می باشد. آلومینیوم فلز نرمی به حساب می آید ولی انعطاف زیادی ندارد برعکس مس .

مس فلز نرمی است ولی انعطاف زیادی دارد برای درک بهتر این مطلب یک تکه نازک آلومینیوم و یک تکه نازک مس به همان قطر را به صورت پشت سر هم در جهت های عکس و برعکس خم کنید تا پاره شوند خواهید دید که مس دیر تر پاره می شود این همان انعطاف می باشد که در بافت های سلولی فلزهای مورد نظر ما تفاوت دارند.

 برای اینکه کیفیت لبه چلنیوم بالا برود و منعطف شود در زمان ریختگری موادی به آن اضافه می گردد که باعث منعطف شدن چلنیوم می شود.البته حرارت دهی مناسب نیز تاثیر مستقیمی در شکل گیری بافت های فلز چلنیوم دارد.

در ساخت حروف چلنیوم انعطاف هم یکی از موارد مهمی است که باید برای کیفیت لبه به آن توجه نمود.زیرا اگر لبه چلنیوم حالت فنری داشته باشد بعد از حالت دادن آن میل به برگشتن به حالت اول را پیدا می کند و این ممکن است باعث فشار به چسب و در نهایت باز شدن لبه چلنیوم و جدا شدن آن از پلکسی شود.

 اگر انعطاف لبه چلنیوم کم باشد در زمان حالت دادن چلنیوم حالت نمی گیرد و در زاویه های گرد دچار ترکیدگی می گردد. اگر شدت عدم انعطاف لبه ی چلنیوم زیاد باشد در زمان ساخت چلنیوم رنجه رنجه می شود.مثل چین چین های پایین یک پرده که برای حروف چلنیوم مناسب نمی باشد و کیفیت لبه را زیر سوال می برد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه سفارش تابلو چلنیوم و همچنین لیست لیست قیمت آن به صفحات مورد نظر مراجعه کنیدو همچنین برای مشاوره رایگان انتخاب تابلوی مناسب با ما تماس بگیرید 09125173277

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :