شماره تماس مستقیم : 09125173277

ما در این بخش به خصوصیات و جنس چلنیوم ها و کیفیت لبه می پردازیم.این مطالب باید در زمان ساخت حروف چلنیوم در نظر گرفته شود.

جنس چلنیوم(چنلیوم)

چلنیوم ها در رنگ های مختلف تولید می گردند که تمامی آن ها از جنس آلومینیوم ساخته می شوند.در اوایل لبه های چلنیوم از آلمان وارد می شد و بعداز پیدا کردن جایگاه خود در بازار شرکت های ایرانی در پی ساخت و بالا بردن کیفیت لبه چلنیوم (چنلیوم) در کشور خودمان نمودند.

ابتدا به امر رول های بزرگ چند تنی از آلمان وارد می شد و در ایران توسط شرکت های نورد برش و حالت داده می شدند.حتی لبه طلاییی هم رنگ شده وارد می شد.اما رنگ های سفید و سیاه در این از همان ابتدا رنگ میشد که زیاد پرمصرف نیستند و کیفیت لبه در این نوع محصولات مهم نیست زیرا در زیر رنگ پنهان می گردد.

پس تمام چلنیوم ها (چنلیوم) از جنس آلومینیوم می باشند اما یک حرکت جالب چلنیوم (چنلیوم)را نصبت به آلومینیوم معمولی متمایز می کند و آن آب کاری منحصربه فرد آن است اگر به رنگ چلنیوم (چنلیوم)ها دقت نمایید متوجه این مطلب خواهید شد که بسیار براق و شفاف می باشند این خود نشان دهنده کیفیت لبه است.به این آب کاری آنادایز می گویند هر چه آنادایر لبه چلنیوم (چنلیوم)بیشتر باشد چلنیوم در برابر جذب چربی مقاومت بیشتری نشان می دهد.ممکن است لبه های چلنیوم (چنلیوم) وجود داشته باشند که بسیار براق و شفاف باشند ولی آنادایز نباشند.

چگونه کیفیت لبه ی چلنیوم (چنلیوم) مناسبی انتخواب کنیم؟

 بهترین روش روش تجربی است مثلا شرکت های نامی در زمینه ساخت و تولید لبه چلنیوم (چنلیوم) وجود دارند که امتحان خود را پس داده اند.بطور مثال لبه ی چلنیوم (چنلیوم) آلوشاین یا لبه ی چلنیوم یا (چنلیوم) آلو تیپ که قدیمی ترین لبه در بین چلنیوم (چنلیوم ها می باشد.

بسیاری از شرکت های دیگر هم وجود دارند که کیفیت لبه و قیمت های مناسبی از لبه های چلنیوم (چنلیوم) را ارائه می دهند.یکی دیگر از روش های تشخیص چلنیوم (چنلیوم) مناسب ضخامت لبه ی چلنیوم (چنلیوم) می باشد .البته باید در نظر داشت که همیشه ضخامت زیاد برای ساخت حروف چلنیوم (چنلیوم) مناسب نیست زیرا که در موارد بسیاری ضخامت زیاد باعث می شود حروف کوچک خوب ساخته نشود و لبه ی چلنیوم (چنلیوم) به درستی روی پلکسی قرار نگیرد.

باید ضخامت لبه ی چلنیوم  و کیفیت لبه نصبت به سایز حروف انتخواب شود که این بیشتر به عهده چلنیوم (چنلیوم) ساز می باشد.اگر لبه ی چلنیوم (چنلیوم) بسیار نازک هم باشد باز یک مشکل دیگر به وجود می آید که چلنیوم (چنلیوم)در زوایایی که تیغ میخورد ممکن است باز شود و یا اصطلاحا پاره گردد.

یکی دیگر از خصوصیاتی که باید در انتخواب کیفیت لبه ی چلنیوم (چنلیوم) به آن توجه نمود انعطاف چلنیوم (چنلیوم) می باشد. آلومینیوم فلز نرمی به حساب می آید ولی انعطاف زیادی ندارد برعکس مس .

مس فلز نرمی است ولی انعطاف زیادی دارد برای درک بهتر این مطلب یک تکه نازک آلومینیوم و یک تکه نازک مس به همان قطر را به صورت پشت سر هم رد جهت های عکس و برعکس خم کنید تا پاره شوند خواهید دید که مس دیر تر پاره می شود این همان انعطاف می باشد که در بافت ها ی سلولی فلزهای مورد نظر ما تفاوت دارند.

 برای اینکه کیفیت لبه چلنیوم(چنلیوم) بالا برود و منعطف شود در زمان ریختگری موادی به آن اضافه می گرددکه باعث منعطف شدن چلنیوم(چنلیوم) می گردد.البته حرارت دهی مناسب نیز تاثیر مستقیمی در شکل گیری بافت های فلز چلنیوم (چنلیوم) دارد.

در ساخت حروف چلنیوم (چنلیوم) انعطاف هم یکی از موارد مهمی است که باید برای کیفیت لبه به آن توجه نمود.زیرا اگر لبه چلنیوم(چنلیوم)حالت فنری داشته باشد بعد از خالت دادن آن میل به برگشتن به حالت اول را پیدا می کند واین ممکن است باعث فشار به چسب و در نهایت باز شدن لبه چلنیوم (چنلیوم)و جدا شدن آن از پلکسی شود.

 اگر انعطاف لبه چلنیوم (چنلیوم) کم باشد در زمان حالت دادن چلنیوم (چنلیوم) حالت نمی گیرد ودر زاویه های گرد دچار ترکیدگی می گردد. اگر شدت عدم انعطاف لبه ی چلنیوم زیاد باشد در زمان ساخت چلنیوم (چنلیوم) رنجه رنجه می شود.مثل چین چین های پایین یک پرده که برای حروف چلنیوم (چنلیوم)مناسب نمی باشد و کیفیت لبه را زیر سوال می برد.

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :